Osobni asistenti

Uslugu Osobnog Asistenta provodimo od 2007. Godine. Od prvotno 4 osobna asistenta udruga sada zapošljava njih 13. Ova usluga je prepoznata i od države kao potrebna i neophodna za one OSI koje su teško pokretne i nesamostalne u svakodnevnom životu.  Osobni asistenti pomažu invalidnim osobama obavljati poslove koje zbog prirode oštećenja ne mogu obaviti sami. Tako im asistent (kojeg sami odaberu) pomaže u održavanju osobne higijene, fizioloških potreba, odijevanju hranjenju, pripremanju obroka ili davanju lijekova, sitnim kućanskim poslovima, kupnji, administrativnim poslovima, odlascima liječniku i sl. Ono što većina naših korisnika ističe je mogućnost druženja, zajedničke šetnje i odlasci van kuće, što pomaže njihovoj socijalizaciji i življenju dostojnom čovjeka. Isto tako važno je naglasiti, kako osobni asistent ovako smišljenim projektom umnogome pomažu i obiteljima, ukoliko ih korisnik ima, te sredini u kojoj žive. U MOBMS-u (koji je nositelj ovog projekta) ističu kako je prosječna ocjena zadovoljstva korisnika 4.38. Jedina pritužba se odnosi na broj radnih sati, koji je nedovoljan – 20 radnih sati na tjedan, odnosno 80 radnih sati na mjesec. Donošenjem zakona trebao bi se povećati broj sati, isto tako, ova usluga bi na taj način bila dostupna svim OSI, dakle i onima koji nisu članovi udruga. Dakle, nestrpljivo očekujemo donošenje zakona o Osobnom asistentu, a do tada sa velikim zadovoljstvom obavljamo taj posao.