ESF EU “Usluga osobne asistencije Omiš Imotski”

Naziv projekta: “USLUGA OSOBNE ASISTENCIJE OMIŠ-IMOTSKI”

Razdoblje  provedbe Projekta: 31.03.2017. – 31.03.2019.

Kratki opis projekta: 

Osobe s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta, te osobe s intelektualnim i mentalnim poteškoćama u svakodnevnom životu nisu u mogućnosti obavljati aktivnosti neovisnog življenja. Svemu navedenom značajno doprinosi neprilagođena infrastruktura, nedovoljna senzibiliziranost šire društvene zajednice, predrasude prema OSI, te diskriminacija OSI. Pomagači su uglavnom ukućani, rođaci i prijatelji, potpora se pruža u vrijeme koje je pogodno pomagačima. Stoga se OSI u pravilu zatvaraju u “sofisticirane samice” rijetko izlaze te odustaju od obrazovanja i zapošljavanja. Posebni problemi se javljaju u ruralnoj sredini, gdje ne postoje razvijene socijalne usluge, a stigmatizacija je daleko veća. Iz iskustva naše i partnerske udruge iz Imotskog, znamo da korisnici iz ruralnih područja nemaju nikakve šanse za ostvariti neovisno življenje u svom domu. Uglavnom završe u institucije protiv svoje volje, jer u podmakloj životnoj dobi nemaju živuće članove obitelji, a ne mogu zadovoljiti ni svoje osnovne potrebe samostalno. Iz navedenog je jasno da OSI koje su do sada ostvarile uslugu osobne asistencije ne mogu zamisliti život bez svog osobnog asistenta, često kažu da bi se rađe odrekle života nego asistenta. Imamo slučajeve da su osobe korisnici usluge zadržale radno mjesto, što nebi bilo moguće bez pomoći asistenta. Mlađi korisnici se aktivno uključuju u život zajednice, prisustvuju raznim kulturnim i sportskim događajima, rado su viđeni u društvu, sve zahvaljujući tome što korisnik može planirati svoje aktivnosti u okviru 80 sati pružene usluge. Treba naglasiti kako obitelj u cijelosti osjeti olakšanje zbog činjenice kako je njihov ovisan član zadovoljan, zbrinut i kad oni nisu prisutni, te postoji mogućnost da će se o njemu imati tko brinuti i kada oni to više ne budu mogli. Također članovi obitelji imaju slobodnog vremena za sebe. Širenjem usluge osobne asistencije naša Udruga u suradnji s partnerskom Udrugom uključiti će 15 korisnika, od čega 2 osobe s intelektualnim teškoćama. Korisnici usluge su osobe s intelektualnim oštećenja, amputiranim udovima, osobe s hemiplegijom, MS, tetraplegičari, paraplegičari…

Cilj projekta:

Povećanje kvalitete života i socijalne uključenosti osoba s najtežim stupnjem i vrstom oštećenja. Projektom je osigurana usluga osobne asistencije za 14 korisnika s najtežim stupnjem invaliditeta na dvije godine.

Referentni broj projekta: UP.02.2.2.02.0051

Ukupna vrijednost projekta: 1.708.075,51 KN

Iznos EU potpore: 100% – 1.708.075,51 KN

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda

Europski socijalni fondpoveznica – http://www.esf.hr/
Strukturni fondovipoveznica – https://strukturnifondovi.hr/

Kontakt osoba za više informacija
Natali Stanić – agape@udruga-agape.hr
Petra Mimica  – agape@udruga-agape.hr

Naziv projekta: Usluga osobne asistencije Omiš-Imotski

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.

Naziv projekta: “USLUGA OSOBNE ASISTENCIJE OMIŠ-IMOTSKI” FAZA 2

Razdoblje  provedbe Projekta:29.11.2018 – 29.04.2021

Kratki opis projekta:

Osobe s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta, te osobe s intelektualnim i mentalnim poteškoćama u svakodnevnom životu nisu u mogućnosti obavljati aktivnosti neovisnog življenja. Svemu navedenom značajno doprinosi neprilagođena infrastruktura, nedovoljna senzibiliziranost šire društvene zajednice, predrasude prema OSI, te diskriminacija OSI. Pomagači su uglavnom ukućani, rođaci i prijatelji, potpora se pruža u vrijeme koje je pogodno pomagačima. Stoga se OSI u pravilu zatvaraju u “sofisticirane samice” rijetko izlaze te odustaju od obrazovanja i zapošljavanja. Posebni problemi se javljaju u ruralnoj sredini, gdje ne postoje razvijene socijalne usluge, a stigmatizacija je daleko veća. Iz iskustva naše i partnerske udruge iz Imotskog, znamo da korisnici iz ruralnih područja nemaju nikakve šanse za ostvariti neovisno življenje u svom domu. Uglavnom završe u institucije protiv svoje volje, jer u podmakloj životnoj dobi nemaju živuće članove obitelji, a ne mogu zadovoljiti ni svoje osnovne potrebe samostalno. Iz navedenog je jasno da OSI koje su do sada ostvarile uslugu osobne asistencije ne mogu zamisliti život bez svog osobnog asistenta, često kažu da bi se rađe odrekle života nego asistenta. Imamo slučajeve da su osobe korisnici usluge zadržale radno mjesto, što nebi bilo moguće bez pomoći asistenta. Mlađi korisnici se aktivno uključuju u život zajednice, prisustvuju raznim kulturnim i sportskim događajima, rado su viđeni u društvu, sve zahvaljujući tome što korisnik može planirati svoje aktivnosti u okviru 80 sati pružene usluge. Treba naglasiti kako obitelj u cijelosti osjeti olakšanje zbog činjenice kako je njihov ovisan član zadovoljan, zbrinut i kad oni nisu prisutni, te postoji mogućnost da će se o njemu imati tko brinuti i kada oni to više ne budu mogli. Također članovi obitelji imaju slobodnog vremena za sebe. Širenjem usluge osobne asistencije naša Udruga u suradnji s partnerskom Udrugom uključiti će 15 korisnika, od čega 2 osobe s intelektualnim teškoćama. Korisnici usluge su osobe s intelektualnim oštećenja, amputiranim udovima, osobe s hemiplegijom, MS, tetraplegičari, paraplegičari…

Cilj projekta:

Osobna asistencija za 20 korisnika na dvije godine.

Referentni broj projekta: UP.02.2.2.09.0034

Ukupna vrijednost projekta: 2.345.149,97 KN

Iznos EU potpore: 100% – 1.708.075,51 KN

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda

Europski socijalni fond – poveznica – http://www.esf.hr/
Strukturni fondovi – poveznica – https://strukturnifondovi.hr/

Kontakt osoba za više informacija
Natali Stanić – agape@udruga-agape.hr
Petra Mimica  – agape@udruga-agape.hr

Naziv projekta: Usluga osobne asistencije Omiš-Imotskirojekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.